PRAVIDLA ZÍSKÁVÁNÍ ZÁPOČTŮ A ZKOUŠKY Z KURSU KOŘENY EVROPSKÉ TRADICE (DOC. PINC) PRO UK PedF

PŘEDNÁŠEJÍCÍ: 
DOC. PINC (Kořeny evropské tradice)


Zásady pro získávání zápočtů a pro závěrečné přezkoušení

  1. Zápočty se udělují na základě součtu bodů získaných z odevzdaných písemných referátů a to podle následujících kritérií: první zápočet - nutno získat 30 bodů, druhý zápočet - získat celkem 60 bodů a odevzdat všechny povinné referáty.
  2. Kurs je zakončen zkouškou, jež se skládá po získání zápočtů za oba semestry a kterou můžete konat do konce třetího semestru. Doporučujeme Vám kurs filosofické antropologie doc. Pince Člověk jako osoba jako nadstavbu kursu Kořeny evropské tradice.
Zásady pro psaní a odevzdávání referátů
  1. Doporučená délka referátu je 3 až 5 normostran (zhruba 30 řádek po 60 úhozech na stránku). Vzhledem k velkému počtu referátů je nutné, aby byly referáty napsány buď na stroji či na počítači: za referát napsaný v ruce bude bodová srážka (v zimním semestru - 1 bod, v letním - 2 body). Referát může být vrácen, budou-li v něm gramatické chyby.
  2. Referáty se odevzdávají v knihovně UK IZV (Celetná 13). Referáty můžete odevzdávat ve dvou kopiích najednou, čímž se zvyšuje objektivita hodnocení referátů - daný referát pak budou posuzovat nezávisle na sobě dva hodnotitelé. Toto dvojí hodnocení bude prováděno podle momentálních kapacitních možností.
  3. S výsledky hodnocení referátů se můžete seznamovat průběžně v celém semestru v konzultačních hodinách doc. Pince a jeho asistentů, a to vždy nejméně čtrnáct dní po odevzdání referátu. Výsledky budou pravidelně vyvěšovány na příslušných nástěnkách.
Konzultační hodiny:

doc. Pince:

Pondělí 11.00 - 14.00 hod. a 16.00 - 18. 00 hod. na FF UK, č. dv. 220

Úterý 10.00 - 16.30 hod. na UK IZV, 4. patro

Středa 12.00 - 14.00 hod. na PedF UK

Mgr. Jana Hozáková Pondělí 14.10 - 15.40 na FF UK, č. dv. 220 Mgr. Alice Kliková Pátek 8.30 - 10.00 na IZV UK Mgr. Jakub Češka

Mgr. Josef Kružík

Čtvrtek 9.00 - 10.30 na IZV UK, 4. patro

Seznam titulů pro referáty

Povinné referáty:
M. Eliade - Mýtus o věčném návratu  max. 15 bodů
M. Petříček - Úvod do současné filosofie  max. 15 bodů
J. Sokol - Malá filosofie člověka (2´ úvaha)  max. 5 bodů za jednu 
úvahu"Co jsem slyšel na přednášce" (reflexe)  max. 5 bodů za jednu reflexi
interpretace filosofického textu  max. 3 body za 1 interpretaci

Referáty typu "Co jsem slyšel na přednášce" je velmi žádoucí odevzdávat už v prvním semestru. Musí obsahovat datum přednášky, kterou reflektujete, přičemž referát je třeba odevzdat nejpozději 1 měsíc po tomto datu. Smyslem reflexe není co nejvěrněji zachytit to, co se na přednášce říkalo (nemá smysl odevzdávat stenografické záznamy či přepisy z diktafonu), ale prokázat, že jste tomu porozuměli - tj. že jste schopni říci totéž vlastními slovy či ještě lépe zformulovat otázky, na něž by přednáška mohla být odpovědí. To však předpokládá ještě jednou se zamyslet (nejlépe tentýž den) na tím, co jste na přednášce slyšeli, a toto zamyšlení pak stručně písemně shrnout. Reflexí je možno napsat libovolný počet, celkový bodový zisk za reflexe však může být v jednom kursu nejvýše 10 bodů.

Interpretace (Novotný)

Referát z Eliadovy knihy "Mýtus o věčném návratu" je rovněž vhodné odevzdat během prvního semestru.

Naopak referát z Petříčkovy knihy "Úvod do (současné) filosofie" doporučujeme vzhledem k větší obtížnosti vypracovat až později, nejlépe ve druhém semestru. V této práci je třeba pojednat zvolené téma napříč kapitolami Petříčkovy knihy, tj. najít, zreferovat a dát do vzájemných souvislostí pasáže, kde se problematika daného tématu probírá. V žádném případě se tedy nejedná o referát z jedné kapitoly ani o referát z celé knihy (většina témat se vyskytuje ve třech až čtyřech kapitolách).

Doporučujeme vám tato témata:
  • čas
  • jazyk
  • existence
  • věda 
  • svoboda 
  • otázka jiného, druhého
  • fenomenologie
  • poznání 
  • jednota a diference

Rovněž úvahy ze Sokolových skript "Malá filosofie člověka" je vhodné odevzdávat až ve druhém semestru. Při jejich zpracování je nutno pracovat s filosofickými slovníky a další literaturou.
Pro zpracování úvah ze Sokolových skript "Malá filosofie člověka" nabízíme tato témata:
  • Filosofie, věda, umění, mýtus 
  • Jazyk a myšlení
  • Jednání a svoboda 
  • Vědění a věda 
  • Náboženství, kultura a civilizace 
  • Společnost, instituce,stát
  • Já a ty
  • Svět
  • Hra
  • Text a výklad
  • Hodnoty a peníze
  • Technika
  • Morálka a etika
  • Dějiny
  • Čas 
  • Právo
  • Příroda 
  • Pravda

Doporučená témata se tedy vesměs shodují s názvy kapitol Sokolových skript, obvykle však zahrnují problematiku, kterou se zabývají dvě až tři kapitoly. Součástí úvahy musí být srovnání, jak danou problematiku tematizuje Sokol a jak ji tematizují níže uvedené filosofické slovníky.V práci je dále vhodné zohlednit relevantní pasáže z knih určených k povinným referátům, podobně i z knih určených pro volitelné referáty a z další literatury. Součástí hodnocení bude i formální stránka: je nutné uvést použitou literaturu a správně citovat (doporučujeme přidržet se normy užívané v publikacích vydávaných nakladatelstvím OIKYMENE. Je třeba dát pozor na to, ze "Malá filosofie člověka" vyšla v několika vydáních, přičemž byl rozšířen zejména slovník filosofických pojmů v jejím závěru. Doporučujeme proto pracovat s posledním vydáním.

Výsledek ústní zkoušky závisí do velké míry na součtu bodů z povinných referátů. Získáte-li ze všech povinných referátů plný počet bodů a bude-li současně váš průměr s reflexí větší než 4, dostanete známku výborně, aniž byste byli ústně zkoušeni. Chcete-li si tedy zlepšit bodové ohodnocení některého povinného referátu (a tím i velmi pravděpodobně známku ze zkoušení), můžete napsat daný referát ještě jednou a započítáno bude vaše lepší bodové hodnocení.

Fakultativní referáty
 
H. Arendtová - Krize kultury  max. 15 bodů
E. Auerbach - Mimesis (1. a 2. kapitola)  max. 10 bodů
R. Brague - Evropa, římská cesta  max. 15 bodů
M. Buber - Já a ty  max. 15 bodů
R. Descartes - Meditace o první filosofii  max. 15 bodů
M. Eliade - Mýty, sny a mystéria (první čtyři kapitoly)  max. 10 bodů
M. Eliade - Posvátné a profánní  max. 10 bodů
Fustel de Coulanges - Antická obec  max. 15 bodů 
A. van Gennep - Přechodové rituály  max. 15 bodů
J. Grondin - Úvod do hermeneutiky  max. 15 bodů
C. Chalierová - O filosofii E. Levinase  max. 10 bodů
C. Chalierová - Tři komentáře k filosofii Jonase a Levinase max. 10 bodů 
C. Chalierová - Židovská jedinečnost a filosofie  max. 10 bodů
Z. Kratochvíl, J. Bouzek - Od mýtu k logu  max. 15 bodů
Z. Kratochvíl, J. Bouzek - Řeč umění a archaické filosofie max. 15 bodů
T. Kuhn - Struktura vědeckých revolucí  max. 15 bodů
W. Otto - Mýtus a slovo (v PomFil č. 2)  max. 5 bodů 
J. Patočka - Evropa a doba poevropská  max. 15 bodů
J. Patočka - Sokratés  max. 15 bodů
M. Scheler - Místo člověka v kosmu  max. 15 bodů
J.-P. Vernant - Počátky řeckého myšlení  max. 15 bodů
P. Vopěnka - Rozpravy s geometrií (platónské pojetí geometrie)  max. 10 bodů

Doporučená literatura ke studiu

Filosofické slovníky Všechny doporučené publikace jsou k dispozici k prezenčnímu studiu v knihovně UK IZV v Celetné ulici č. 13.

Vaše referáty budou hodnotit:


Aktualizováno:23.9.1999 © Moskyt Zpět na  homepage