STÁTNÍ ZÁVĚREČNÁ ZKOUŠKA NA OBORU RELIGIONISTIKA

Nejbližší termín SZZK

  1. Státní závěrečná zkouška (SZZK) se koná po ukončení magisterského studia oboru, nejpozději však musí být vykonána do dvou let od data uzavření studijního plánu.

    1. Obsah SZZK je stejný pro všechny studenty oboru (liší se pouze názvy zkušebních předmětů, nikoliv jejich obsah):

      1. Obhajoba diplomové práce

      2. Fenomén náboženství z interdisciplinárního hlediska. Student volí 1 z následujících 5 předmětů: filosofie náboženství, fenomenologie náboženství, psychologie náboženství, sociologie náboženství, antropologie náboženství.

      3. Dva zvolené náboženské systémy a interpretace primárních textů

      4. a) Hlavní náboženský okruh
        b) Vedlejší náboženský okruh
        c) Interpretace textu jednoho z náboženských okruhů v hlavním jazyce A   (k tomu viz pravidla)
        d) Interpretace textu jednoho z náboženských okruhů ve vedlejším jazyce B  (k tomu viz pravidla)

    2. Volitelné náboženské okruhy: judaismus, křesťanství, islám, náboženství Keltů a Germánů, řecké náboženství, římské náboženství, indická náboženství, náboženství Syropalestiny a Mezopotámie.

    3. Interpretují se texty ve dvou pramenných jazycích (je možné zvolit i jazyky blízké, např. hebrejština-aramejština, sanskrt-páli; výběr jazyků je vhodné předem konzultovat). U prvního jazyka musí student prokázat jeho dokonalé pasivní zvládnutí umožňující bezproblémovou práci s texty, u druhého jazyka je nutná spolehlivá orientace v textu s přihlédnutím k jeho překladu.

    4. Specifikaci volitelných okruhů (2, 3a-d) je nutné oznámit při odevzdávání diplomové práce a je vhodné ji předem konzultovat.

    5. Zkušební okruhy k většině předmětů SZZK lze získat u pedagogů religionistické sekce ÚFaR a je záhodno, aby si je studenti prostřednitcvím svého tutora obstarali co nejdříve.


  2. Součástí SZZK je obhajoba diplomové práce (DP). Požadavky na formální náležitosti DP lze vyzvednout na sekretariátě ÚFaR.

    1. Student si sám najde vedoucího práce, s nímž se dohodne na tématu.

    2. Vedoucím DP může být jakýkoliv odborník z kteréhokoliv akademického pracoviště.

    3. Není-li vedoucí DP členem ÚFaR, musí volbu vedoucího i tématu práce schválit kdokoliv z interních vyučujících religionistiky.

    4. Termín pro zadání tématu diplomové práce upravuje odst. 1 OD č. 25/2006. Formulář je k dispozici na sekretariátu ÚFaR a zde ke stažení: formulář zadání DP. Vyplněný formulář s podpisem vedoucího práce je třeba odevzdat v jednom exempláři na sekretariátu ÚFaR ke schválení vedením ústavu.

    5. O schválení zadání DP rozhoduje děkan na základě doporučení vedoucího ÚFaR.


  3. SZZK probíhá ve třech termínech: 1. poslední dva týdny v květnu a první týden v červnu, 2. poslední dva týdny v září a první týden v říjnu, 3. poslední týden v lednu a první dva týdny v únoru.

    1. Ke složení SZZK je třeba se přihlásit nejpozději do 30. 4.,31. 7. nebo 15. 12.

    2. Vyplněný formulář přihlášky se odevzdává na sekretariátě ÚFaR.

    3. V okamžiku podávání přihlášky je nutné doložit splnění všech studijních povinností.

    4. Dokončenou DP je nutné odevzdat ve dvou tištěných exemplářích vázaných v tvrdých deskách (1 pro archivaci v knihovně, 1 pro archiv UK) a v jedné elektronické verzi na CD ROM třicet dní před termínem SZZK na sekretariát ÚFaR.


  4. Přihlášku k SZZK je možné zrušit nejpozději pět dní před datem jejího konání.

  5. Neúčast na SZZK je možné omluvit během tří dnů po jejím termínu.

  6. SZZK lze opakovat nejvýše dvakrát, a to nejdříve v nejbližším následujícím řádném termínu.


  7. Student má právo prostudovat posudky vedoucího a oponenta DP.

    1. Student si nevybírá oponenta práce a nezajišťuje obstarání posudků.

    2. Posudky jsou k dispozici nejméně pět pracovních dnů před konáním SZZK na sekretariátě ÚFaR.

    3. Jsou-li oba posudky klasifikovány „neprospěl/a", není student/ka připuštěn/a k vykonání SZZK.


Nejbližší termín SZZK




Pravidla pro interpretaci textu v primárním jazyce u SZZK z religionistiky


Cílem zkoušky je prověřit, že student je schopen pracovat s pramennými náboženskými texty ve dvou primárních jazycích. U prvního jazyka musí prokázat jeho dobré pasivní zvládnutí umožňující bezproblémovou práci s texty, ve druhém jazyce má možnost si pomáhat též překladem do moderního jazyka. Jazyky si student volí tak, aby se oba vztahovaly ke zvoleným náboženským okruhům, ať už k oběma či jen k jednomu z nich, přičemž je možné vybírat i jazyky příbuzné (např. ke kombinaci okruhů judaismus – islám jsou možné jazyky hebrejština – arabština, hebrejština – talmudická aramejština apod.). Doporučujeme, aby student výběr jazyků předem konzultoval s pedagogy ústavu.

Během vlastní zkoušky dostane student v každém jazyce na výběr ze dvou krátkých textů. Oba zvolené texty pak bude mít možnost si připravit, přičemž bude mít k dispozici příslušné slovníky a gramatiky. K textu ve druhém primárním jazyce obdrží navíc i moderní překlad; přednostně ovšem budeme vybírat překlady volnější, aby představovaly jen rámcové vodítko a nikoli přesný klíč ke všem gramatickým konstrukcím. V případě potřeby bude k textům vysvětlen jejich kontext, popř. budou doplněny o překlad okolních částí příslušné pasáže.

Texty budou vybírány tak, aby se jejich obsah týkal některé z otázek v rámci náboženských okruhů, které si student zvolil. Jeho úkolem pak bude text přeložit a vztáhnout jej k širším souvislostem daného tématu. Hlavním předmětem zkoušky nicméně nebudou studentovy interpretační dovednosti jako takové, nýbrž především jeho schopnost zadanému textu porozumět na základě znalosti relevantních náboženských reálií v rozsahu definovaném pro jednotlivé okruhy. V mnoha případech budou texty voleny tak, aby byly srozumitelné právě jen tomu, kdo má dostatečné vědomosti o tématu, jehož se text týká.


© Moskyt Domovská stránka Aktualizováno: 17.9.2008