PRAVIDLA TÝKAJÍCÍ SE POSTUPOVÝCH, BAKALÁŘSKÝCH A DIPLOMOVÝCH PRACÍ PRO OBOR FILOSOFIE

Práce musí splňovat obecné požadavky uvedené v SZŘ (čl. 9) a v aktuálním Opatření děkana k zadávání diplomových a bakalářských prací. Dále uvádíme bliž‘í specifikaci pro obor filosofie.

  1. Zadání, odevzdání a téma

    1. 1. Vedoucího práce si student volí samostatně a domluví se s ním na tématu své práce. Zvolí-li si student za vedoucího práce odborníka, který není zaměstnancem ÚFaR, musí předem o schválení požádat vedení ústavu, a to formou písemného (např. e-mailového) dotazu.

      2. Téma postupové práce musí být zadáno a schváleno vedením ÚFaR nejpozději půl roku před plánovaným termínem PZK; termín pro zadání tématu bakalářské a diplomové práce upravuje aktuální Opatření děkana k zadávání diplomových a bakalářských prací.

      Formuláře pro zadání práce jsou k dispozici na sekretariátu ÚFaR a zde ke stažení: PP, BP/DP. Vyplněný formulář s podpisem vedoucího práce je třeba odevzdat v jednom exempláři na sekretariátu ÚFaR ke schválení vedením ústavu. V případě diplomové práce je nutnou součástí této žádosti také uvedení tématu práce a její stručná anotace v rozsahu 10 řádek.

      3. Zásadní změny v tématu a povaze práce, k nimž dojde po zadání postupové práce, je nutné předložit ke schválení vedoucímu práce. Změnu tématu diplomové / bakalářské práce schvaluje děkan na základě písemné žádosti studenta doporučené vedoucím příslu‘né základní součásti. Součástí žádosti je i nové zadání práce na předepsaném formuláři.

      4. Oponenta stanoví vedení ústavu po odevzdání práce.

      5. Práci je nutné odevzdat nejpozději 1 měsíc před konáním PZK, BZK či SZZK.

      6. Posudek vedoucího práce a oponenta bude k dispozici na sekretariátu nejpozději 3 pracovní dny před termínem PZK, a 5 pracovních dnů před termínem BZK či SZZK. Hodnotí-li u postupové práce jeden z posuzovatelů práci jako nedostatečnou, nemůže být student připu‘těn ke skládání dal‘ích částí PZK.

      7. Téma diplomové práce se musí li‘it od tématu postupové, resp. bakalářské práce. Diplomová práce nesmí obsahovat postupovou, resp. bakalářskou práci ani žádnou její část. Pokud se téma práce překrývá se star‘ími seminárními nebo klasifikovanými písemnými pracemi, musí to student v práci deklarovat a příslu‘né práce předložit posuzovatelům.

  2. Jazyk

    1. 1. Postupové, bakalářské a diplomové práce mohou být psány v jazyce českém či slovenském.

      2. V odůvodněných a schválených případech smí být práce napsána v některém ze světových jazyků.

  3. Rozsah

    1. 1. Doporučený minimální rozsah postupové práce je 30 normovaných stran (jedna normostránka = 30 řádků po 60 znacích). U bakalářské práce je minimální rozsah stanoven na 40 normovaných stran a u diplomové práce na 60 normovaných stran.

      2. Práce by neměla překročit trojnásobek doporučeného minimálního rozsahu.

  4. Grafická úprava

    1. 1. Doporučená velikost písma je 12-13 pt pro základní text a 10-11 pt pro poznámkový aparát.

      2. Stránky musí být číslovány, a to včetně případných příloh.

      3. Doporučené okraje stránky jsou 2,0-2,5 cm.

  5. Členění

  6. V případě bakalářské a diplomové práce je nutno dodržet ustanovení aktuálního Opatření děkana k zadávání diplomových a bakalářských prací. Interní specifikace pro PP, BP a DP z oboru filosofie:

      1. Titulní stránka obsahuje: jméno univerzity, fakulty a ústavu; obor studia; plný název práce; jméno autora a vedoucího práce; rok odevzdání.

      2. Na počátku práce za titulní stránkou musí být na samostatném listě uvedeno prohlá‘ení s vlastnoručním podpisem: „Prohla‘uji, že jsem postupovou práci vypracoval/a samostatně s využitím pouze citovaných pramenů a literatury."

      3. Obsah stojí na počátku práce, následuje ihned po prohlá‘ení. Je přehledně strukturován v souladu s členěním samotné práce. Stránky obsahu nejsou číslovány.

      4. Úvod obsahuje podrobné vymezení cíle práce, význam zvolené tematiky, důvod její volby a popis metodiky. Úvod může obsahovat stručnou charakteristiku jednotlivých kapitol práce.

      5. Práce musí být přehledně členěna do kapitol, příp. oddílů a pododdílů.

      6. Závěr práce stručně shrnuje výsledky práce.

      7. Bibliografie musí obsahovat v‘echny citované prameny, primární i sekundární. Neobsahuje položky, které v práci nejsou zohledněny. Pracuje-li autor/ka s vět‘ím množstvím primárních textů, je vhodné bibliografii rozčlenit na primární a sekundární literaturu. Bibliografický údaj musí obsahovat jméno autora, název publikace (v případě časopiseckého článku včetně jména časopisu, ročníku, roku a stran; v případě sborníku včetně jména vydavatele a názvu sborníku), místo vydání a rok vydání.

      8. Jsou-li v práci používány zkratky (časopisů, textů apod.), je nutné připojit seznam zkratek.

      9. Résumé vymezuje téma práce a shrnuje dosažené výsledky a závěry. Maximální rozsah résumé je 15 řádek. Resumé je nutné napsat v českém i anglickém jazyce a v případě postupové práce odevzdat zároveň v elektronické podobě zasláním na adresu: ufar@ff.cuni.cz.

  7. Poznámkový aparát

    1. 1. Je-li to technicky možné a vyhovuje-li to charakteru práce, pak poznámky umisťujeme zásadně pod čáru na příslu‘né stránce. Nevyhovuje-li charakter poznámek umístění pod čarou (příli‘ná délka, obtížná sazba del‘ích pasáží v neromanizovaném písmu apod.), je možné poznámky umístit na konec práce.

      2. V práci lze použít jednu z níže uvedených metod odkazů, které nelze kombinovat.

        a. Metoda průběžných poznámek. Odkaz má podobu poznámky pod čarou, případně poznámky na konci práce. Při první citaci je vhodné uvést plný bibliografický údaj. Při druhé a dal‘í citaci postačují základní údaje (autor a název).

        b. Metoda prvního prvku a roku. Odkaz může mít podobu poznámky nebo je zařazen přímo v textu, např.: „Podle jiného názoru (Brisson, 1994, s. 44) ..." Struktura odkazu je: první prvek (autor, editor, název textu), rok vydání, citovaná strana. Citujeme-li od stejného autora více děl ze stejného roku, odli‘íme je malým písmenem u roku, např.: Burkert, 1983b. Při této metodě následuje v soupisu úplné bibliografie za prvním prvkem rok vydání.

  8. Cizojazyčné citace a termíny

    1. Cizojazyčné citace a termíny pí‘eme kurzívou, právě tak jako termíny transkribované z jazyků, které nepoužívají latinku (např. z řečtiny).

  9. Ostatní náležitosti

    1. 1. Postupová práce musí být odevzdána ve dvou výtiscích, z toho 1 výtisk bez vazby (pro archivaci v knihovně) a 1 vázaný (přípustné jsou v‘echny typy vazeb - kroužková, pevná, termovazba), který bude po PZK vrácen autorovi.

      2. Bakalářská / diplomová práce se odevzdává na sekretariát ÚFaR ve dvou ti‘těných exemplářích vázaných v tvrdých deskách (1 pro archivaci v knihovně, 1 pro archiv UK) a v jedné elektronické verzi na CD ROM.

      3. V případě počítačového zpracování smí být tisk oboustranný.


© Moskyt Domovská stránka Aktualizováno: 19.5.2009