RELIGIONISTIKA -
TYPY STUDIA
POŽADAVKY
K PŘIJÍMACÍM ZKOUŠKÁM Z RELIGIONISTIKY 2009/10
Informace pro uchazeče - RELIGIONISTIKA.ff.cuni.cz
Studium
religionistiky
Cílem studia religionistiky je umožnit studentům hlubší seznámení s nejvýznamnějšími živými i zaniklými náboženstvími a s moderními akademickými pohledy na ně. Jádrem je historické studium rozličných náboženských oblastí, přičemž předpokládáme, že student v bakalářském studiu alespoň o jedné z nich získá důkladné znalosti (v magisterském studiu alespoň o dvou z nich), zároveň však bude mít základní přehled i o dalších významných náboženstvích. Hlavními oblastmi, na něž se religionistika na FF UK zaměřuje, jsou antické Řecko, starověký Přední východ, buddhismus a judaismus. Studium se významnou měrou opírá o práci s texty, a student proto musí osvědčit schopnost prostudovat, pochopit a naučit se aktivně využívat rozsáhlý fond náboženských textů potřebných k odborné religionistické práci. Zároveň však musí být schopen vůči pramenům, s nimiž pracuje, zaujímat kritický odstup a využívat svých znalostí různých myšlenkových a náboženských tradic k nezaujatému hodnocení fakt. Religionistika je ve svém principu oborem interdisciplinárním. Setkávají se zde nejen odlišné kultury a náboženské světy, ale také různé moderní disciplíny jako sociologie, psychologie, antropologie či filosofie. Součástí studijního plánu je též výuka odborné religionistické práce (zpracovávání informací, vytváření rešerší, práce s internetem, technika psaní apod.).
Religionistiku lze na pregraduální úrovni studovat pouze prezenčně, a
to ve dvou typech studia:
1) bakalářské studium (jednooborové i dvouoborové)
2)
jednooborové magisterské studium navazující na bakalářské studium
Jazyková náročnost studia
Religionistika patří na FF UK k poměrně obtížným oborům mj. vzhledem k tomu, že na své studenty klade vysoké jazykové nároky, a to hned ve dvou ohledech. V první řadě musí studenti religionistiky zvládnout dva moderní světové jazyky do té míry, aby byli s to v nich bez problémů číst odbornou literaturu (jeden z těchto jazyků musí ovládat již v okamžiku přijetí, druhý si osvojí během prvních let studia). Naši studenti jsou vedeni k tomu, aby svůj obor ovládali na úrovni běžné v západním akademickém světě, a proto je samozřejmostí, že velká část textů, s nimiž musí od počátku pracovat, jsou v němčině, francouzštině či angličtině. Na angličtinu je kladen obzvláštní důraz: její studium je na religionistice povinné a řadu atestů lze získat pouze na základě četby anglicky psané literatury.
Ještě obtížnějším nárokem je povinné osvojení si alespoň jednoho pramenného náboženského jazyka, a to nejen pro dvouoborové studenty, kteří musí nějaký pramenný jazyk absolvovat na svém filologickém oboru, ale i pro jednooborové bakalářské studenty, kteří mají povinnost absolvovat čtyři semestry klasického či orientálního jazyka v rámci svých volitelných kurzů (nejčastěji jde o latinu, řečtinu, hebrejštinu či sanskrt, v úvahu však připadá i řada dalších). Tento požadavek má dvojí důvod. První je čistě odborný: náš studijní plán je sice koncipován tak, aby studenti získali širší přehled o rozličných oblastech religionistiky, zároveň však předpokládá, že se každý z nich bude na nějaké náboženství úžeji specializovat. Teprve na pozadí speciálních znalostí v jednom oboru je totiž možno kvalifikovaně pracovat s méně podrobnými poznatky z jiných oblastí, taková specializace však není možná bez znalosti příslušného primárního jazyka, protože jedině práce s textem v originále umožňuje hlouběji proniknout do náboženského myšlení a mentality.
Druhý důvod důrazu na primární jazyky souvisí s výchovou a kultivací akademické mentality v širším slova smyslu. Staré jazyky jsou totiž oproti moderním specifické tím, že jejich studium je mnohem náročnější a nutí člověka k hlubšímu proniknutí do gramatické struktury a k přesnější a diferencovanější práci s jazykem vůbec. Díky tomu přispívá studium starých jazyků k celkové intelektuální disciplíně, učí studenta větší přesnosti, důkladnosti a citlivější práci s myšlenkami.
Profesní uplatnění
Religionistika je oborem převážně teoretickým, a nemá tedy přímou vazbu na žádnou konkrétní profesi, nýbrž má studenty na pozadí specializovaných znalostí naučit vyhledávat, třídit a zpracovávat informace a přesně a srozumitelně vyjadřovat své myšlenky v ústním i písemném projevu. Specifický přínos religionistiky spočívá v její mezioborovosti: absolventi díky ní získají schopnost porozumět odlišným světům a tlumočit mezi nimi. Budou schopni všechna fakta nestranně hodnotit a zasazovat je do patřičného kontextu. Takto nabyté schopnosti naleznou velké uplatnění nejen v řadě typicky humanitních profesí (učitel, kritik, komentátor, redaktor aj.), ale umožní absolventovi podstatně lépe obstát i v jakémkoli jiném oboru, včetně komerčnějších oblastí, pro něž v dnešní době právě správné třídění a vyhodnocování informací hraje zcela klíčovou roli. Znalost různých náboženských prostředí rovněž absolventa kvalifikuje k práci na pomezí odlišných kultur, např. v diplomacii, v žurnalistice, v mezinárodních organizacích apod. Nejlepší absolventi pak mají pochopitelně též možnost svou odbornost dále rozvíjet v rámci doktorandského studia a uplatnit se jako vědečtí pracovníci, neboť dobrých a kvalifikovaných religionistů je v naší zemi dosud značný nedostatek.
© Moskyt | ![]() |
Aktualizováno: 8.2.2009 |